Short Film Long Impact

KANAAT ÖNDERİ

DANİS TANOVİC

1969 yılında Bosna Hersek’in Zenica kentinde dünyaya geldi. Savaşın ilk iki yılında film arşivlerinden sorumlu olarak Bosna ordusunda görev yaptı. Çektiği görüntüler birçok filmde ve dünyanın her yerinden haberlerde kullanıldı. İlk uzun metrajlı filmi olan “No Man’s Land (Tarafsız Bölge)” ile; 2001 yılında Cannes Film Festivali’nde “En İyi Senaryo Ödülü”nü aldı ve Palme D’or için aday gösterildi. Saraybosna Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü ve İzleyici Ödülü’nün sahibi oldu.

2002 yılında 74. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film Oscar”ını aldı ve En İyi Film Cesar Ödülünü kazandı. Aynı yıl Innaritu, Sean Penn, Ken Loach gibi yönetmenlerin de içinde bulunduğu dokuz yönetmen ile birlikte çekilen September 9/11 filmi ile Venedik Film Festivali’nde UNESCO ödülünü paylaştı.

2003’de Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma Jüri Üyesi olarak Meg Ryan ve Jean Rochefort gibi isimlerle Patrice Chereau başkanlığındaki jüride görev aldı.

2013 yılında 63. Berlin Film Festivali’nde de “An Episode From a Life Of an Iron Picker” (Bir Hurdacının Hayatı) adlı filmi ile “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Erkek Oyuncu” dallarında 2 Gümüş Ayı Ödülünün de sahibi oldu.

2014 yılında yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği drama dizisi olan “What Are You Looking At?” ile Avrupa Birliği tarafından bir verilen Medya Ödülü’ne (European Union Prix Media) layık görüldü.

2016 yılında Death in Sarajevo (Saraybosna’da Ölüm) ile Berlin Film Festivali’nden FIPRESCI ve Altın Ayı ödüllerini aldı. The Guardian, Variety, Screen ve Hollywood Reporter gibi sinema alanında önemli eleştirel yazıların yayınladığı mecralardan Saraybosna tarihinin başarılı bir alegorisi olarak yüksek notlar aldı.

Yönetmen ve yazar Tanovic’in bu zamana kadar 29 ödülü ve 20 adaylığı bulunuyor. Tanovic, şu an yeni filminin çekimlerine devam ediyor.


Short Film Long Impact